V60A.png
V60
Espresso
 

 İhtiyacınız olanlar

Espresso makinesi

Kahve öğütücüsü

Vancoff Espresso Blend

Hassas tartı

Kronometre

Tamper

İçme suyu

  Espresso kahvenin kalitesini ve tadını en yoğun hissedebileçeğiniz içim şeklidir.İdeal espresso'yu yapmak için bolca pratik ve ince ayar gerekir.Zamanlama,akış hızı,gramaj ayarı olarak dengeyi yakaladığınızda espresso'nuz daha iyi olacaktır.

DOZLAMA & ÖĞÜTME

Öğütme inceliği sofra tuzundan biraz daha ince olmalıdır. Bu inceliği 1 ila 10 arası bir skalada, 1.5-2 gibi düşünebilirsiniz.Kahveyi öğüttükten sonra tamper ile basket içerisindeki kahveyi sıkıştırmalısınız. Öncesinde basket’in nemli olmadığından emin olun. Tamping yaparken 15 kg ağırlığına denk dengeli bir basınç uygulamalısınız, ne çok hafif ne de çok aşırı kalmamalı. Sıkıştırma işlemi sonrasında üst katmanın düz olduğuna dikkat etmelisiniz. Başlangıç noktamız kahve dozajıdır. Kahvenin demleneceği metal basket her makinede değişiklik gösterebilir. Standart basketler 58 mm'dir. Bu yüzden haznenin alacağı optimum kahve miktarını belirleyip bunu hiç değiştirmemeliyiz.

DEMLEME

 

Genelde ev tipi olan makineler, tuşa basıldığı anda suyu ısıtmaya başlar. Bu da demlemeyi olumsuz etkiler. Bu sebeple demleme öncesinde, grup başlığından boşa bir miktar sıcak su akıtın. 1:2 kahve su oranı ideal olduğu için, kahve dozajının yaklaşık 2 katı kadar espresso çekin. Ayrıca 4 gr aşağısı ve 4 gr yukarısını da deneyebilirsiniz. Bu üç demlemeyi tadıp, beğendiğiniz kahvenin gramajını sabitleyerek üçüncü ve son adıma geçebilirsiniz.

20 gram / 36 gr / 28 sn : yoğun, ekşi
20 gram / 40 gr / 30 sn : dengeli
20 gram / 44 gr / 32 sn : sulu, yavanİNCE AYARLAR

 

Ortaya çıkan sonuç güzel fakat son ufak bir ayar gerektiriyorsa, bunu öğütme ayarını değiştirerek yapabilirsiniz. Daha ince öğütürseniz süre uzayacak ve daha acı tatlara kayacaktır. Daha kalın öğütürseniz su daha hızlı akacak ve ekşi tatlara doğru gidecektir.

20 gr / 40 gr / 28 sn : ekşi, yoğun
20 gr / 40 gr / 30 sn : dengeli
20 gr / 40 gr / 32 sn : acı

V60

 İhtiyacınız olanlar

V60

V60 filtresi 

​15 gr taze öğütülmüş kahve

250 ml kahveye uygun su (94°C)

Kahve öğütücü

Hassas tartı

Kronometre

 1. Hassas tartının üstüne demleme yapacağınız bardağı, bardağın üzerine de V60’ı yerleştirin.

 2. Kağıt filtreyi üzerinde gösterilen yerden katlayıp V60’ın içine yerleştirdikten sonra, sıcak suyla yıkayın. Bu işlem kağıdın yapışmasını, kokularından arınmasını ve bardağının ısınmasını sağlayacaktır.

 3. Bardakta biriken suyu dökün ve daha önceden tuz tanesi iriliğinde öğüttüğünüz kahveyi, kağıt filtrenin içine koyun.

 4. Derece ayarlı su ısıtıcınız yoksa, suyunuzu kaynatıp 1 dakika bekletebilirsiniz. Bu sürede suyun ısısı 94 dereceye düşecektir.

 5. Demlemeye başlamadan darasını alın ve süreyi başlatın. Ön demleme için 50-60 ml arası suyu döktükten sonra, bütün kahvelerin ıslandığından emin olmak için kahveyi kaşıkla hafifçe karıştırabilirsiniz.

 6. 45. saniyede dairesel hareketler çizerek suyu 250 ml olacak şekilde tamamlayın.

 7. Ortalama demleme süresi 2:30-2:45’tir.

 8. Demleme bittikten sonra tadın. Kahveniz yoğun ve acı tatlar içeriyorsa, öğütme ayarını biraz kalınlaştırabilirsiniz. Boş ve sulu tatlar geliyorsa da biraz inceltebilirsiniz.

 
Aeropress
 

 İhtiyacınız olanlar

Aeropress

Aeropress filtresi 

​15 gr taze öğütülmüş kahve

250 ml kahveye uygun su (94°C)

Kahve öğütücü

Hassas tartı

Kronometre

 1. 15 gr kahveyi deniz tuzu kalınlığında elektronik veya bir el değirmeni ile öğütün.

 2. Aeropress’inizi yerleştirin ve kahvenizi içine boşaltın.

 3. Demlemeye başlamak için yavaşça sıcak suyunuzu kahvenin üzerine dökün.

 4. Suyu tepeye kadar doldurunca bir buçuk dakika boyunca kahvenin demlenmesi için bekleyin. Zaman dolunca kaşığı önce öne arkaya, sonra sağa sola yavaşça hareket ettirerek kahveyi karıştırın.

 5. Filtreyi kapağa yerleştirip sıcak su ile ıslatın. Bu hareket filtrenin tadını alır ve kapağa yapışmasını sağlar.

 6. Kapağı kapatın, kitleyin ve kahveyi içeceğiniz bardağın üzerine çevirin. Yavaşça bastırın, bütün suyun süzülmesini sağlayın. 20 saniye içinde bütün suyun dökülmesine özen gösterin.

Chemex
 

 İhtiyacınız olanlar

Chemex

Chemex filtresi 

30 gr taze öğütülmüş kahve

450 ml kahveye uygun su (94°C)

Kahve öğütücü

Hassas tartı

Kronometre

 1. Suyu kaynatın ve 94 dereceye ayarlayın.

 2. 30 gr kahvenizi kalın kum tanesi kıvamında öğütün.

 3. Chemex’e filtrenizi yerleştirin ve bol sıcak suyla ıslatarak, hava almadan yapışmasını sağlayın.

 4. Chemex’in içerisindeki suyu boşaltın, kahvenizi dağıtmadan filtrenin tam orta kısmına dökün ve tartıyı yeniden sıfırlayın.

 5. Kronometrenizi başlatın ve 60-75 ml arası suyu yavaşça ekleyerek ön demlemeyi yapın.
  Tip: Kaşık ile önce öne arkaya, sonra sağa sola kahveyi karıştırıp bekleyebilirsiniz. Bu sayede “blooming", yani kahvenin ilk gaz çıkışı gerçekleşir ve aroma daha kompleks hale gelir.

 6. 45 saniye ön demleme yaptıktan sonra dairesel hareketlerle suyu 450 ml’e tamamlayın. 1:15 dk civarında 450 ml’e ulaşmaya özen gösterin.

 7. Dördüncü dakikaya kadar tartıda 450 ml görene kadar devam edin.

 8. Kahveniz doğru kalınlıkta ise 4:30 dakikaya geldiğinizde tüm kahvenizin süzülmüş olması gerekiyor. Filtreyi kenarlarından tutarak alın ve çöpe atın.

 9. Chemex'inizi yavaşça döndürerek havalandırın.

Syphon
 

 İhtiyacınız olanlar

Syphon

Syphon karıştırıcı çubuk

18 gr taze öğütülmüş kahve

250 ml kahveye uygun su (94°C)

Kahve öğütücü

Hassas tartı

Kronometre

 1. Çekirdek kahveyi filtre kahve ayarında öğütün.

 2. Yabancı herhangi bir kokudan arınması için bez filtreyi ılık suda 5 dakika beklettikten sonra filtreyi Syphon’un üst kısmına yerleştirerek metal kancayı ince tüpün ağızına takın. Çekilmiş kahveyi üst kısma boşaltıktan sonra, Syhpon’un kapağını ters çevirerek, üst kısmı beklemesi için koyun.

 3. Syphon’un alt kısmını 18 gr. kahve için 250 gr. sıcak su ile doldurun.

 4. Syphon’un üst kısmını alt bölüme yerleştirdikten sonra tüm sistemi syphon ocağının üstüne yerleştirin. Ocağı yakın.

 5. Aşağıdaki sıcak su bir süre sonra yukarı kısıma doğru dolmaya başlayacaktır. Yükselme sırasında kahveyi karıştırıcı çubuk yardımıyla hafifçe karıştırın.. Bu aşama kahve aromasının açığa çıkması açısından önemlidir.

 6. Kahvenin yukarı çıkmasından 1:30 dakika sonra, syphon’u ateş kaynağından uzaklaştırın. Sonrasında tekrar 2-3 tur hafifçe karıştırın.

 7. Demlenen kahve aşağı doğru akmaya başlayacaktır. Kahve son aşamada baloncuklar oluşturarak akışını tamamlayacaktır. Bundan sonra yukarı kısmı çıkararak kahvenizi servis edebilirsiniz.